گرانول اِ وِ آ

گرانول EVA​​​​​​​
اتیلن وینیل استات (Ethylene-vinyl acetate) که به طور مخفف به آن EVA گفته می شود، یک کوپلیمرِ اتیلن و وینیل استات می باشد. EVA معمولا به صورت گرانول های شفاف در بازار فروخته می شود. گرانول EVA یک پلیمر الاستومر است که مواد ساخته شده با آن در نرمی و انعطاف پذیری شبیه به لاستیک می باشند. مواد ساخته شده با گرانول EVA دارای شفافیت و جلای بالایی بوده، سختی آن ها در دمای کم بالا می باشد، در برابر ترک های ناشی از تنش مقاوم می باشند، خواص ضد آب بالایی داشته و در برابر اشعه ماورای بنفش مقاومت دارند. گرانول EVA به عنوان رقیبی برای لاستیک و محصولات وینیل پلیمری در بسیاری از کاربردهای الکتریکی شناخته می شود. با هیدرولیز EVA می توان کوپلیمر اتیلن وینیل الکل به دست آورد.
کوپلیمر EVA با توجه به درصد وینیل استات موجود در آن به 3 دسته طبقه بندی می شود. اولین دسته، EVA با درصد بسیار پایینی از وینیل استات (کمتر از 4 درصد) می باشد. این دسته از اتیلن وینیل استات به عنوان یک ماده‌ی ترموپلاستیک (مثل پلی اتیلن با چگالی پایین) مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده غیر سمی می باشد.
دومین دسته از EVA شامل 4 تا 30 درصد وینیل استات در ساختار خود می باشد که به عنوان یک اتیلن وینیل استاتِ ترموپلاستیک از آن استفاده می شود. این ماده ولکانیزه نیست، اما دارای برخی خواص لاستیک و یا پلی وینیل کلراید پلاستیکی به خصوص در درصدهای بالاتر وینیل استات می باشد. این مواد دارای خواص دمایی خوب بوده و سخت هستند. از موادی که دارای 11 درصد وینیل استات در ساختار خود هستند به عنوان چسب مایع داغ استفاده می شود. سومین دسته‌ی EVA هم شامل بیش از 40 درصد وینیل استات می باشد. از این دسته‌ی سوم به عنوان لاستیکِ اتیلن وینیل استات استفاده می شود.​​​​​​​

کاربردهای گرانول EVA ( ای وی ای )
چسب های مایع داغ و استوک های کفش های مخصوص فوتبال معمولا از گرانول EVA (با افزودنی هایی مثل موم و رزین) ساخته می شوند. از EVA همچنین به عنوان افزودنیِ افزایش چسبندگی در پوشش های پلاستیکی استفاده می شود. ورقه های فومی که از آنها برچسب های بازی مخصوص کودکان را می سازند هم از EVA ساخته می شوند.
از گرانول EVA همچنین در مهندسی پزشکی در وسایل تحویل دارو هم استفاده می شود. این دستگاه ها در تحقیقات تحویل دارو برای منتشر کردن بسیار آرام یک ترکیب استفاده می شوند.
EVA یکی از موادی است که به طور گسترده به عنوان لاستیک منبسط شده یا لاستیک فوم شناخته می شوند. از فوم EVA در لایه گذاری بسیاری از محصولات ورزشی مثل کفش های اسکی، زین دوچرخه، پدهای هاکی، دستکش و کلاه ورزش های رزمی مثل بوکس و MMA، کفش های اسکی آبی و میله ها و دسته قرقره های ماهیگیری استفاده می شود. به طور معمول، مواد ساخته شده از گرانول EVA به عنوان ضربه گیر در کفش های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، به دلیل خاصیت شناوری EVA، از این ماده در محصولات غیر مرسومی مثل عینک ها و لنزهای چشمی شناور هم استفاده می شود.
دمپایی و صندل های ساخته شده از EVA هم بسیار محبوب هستند، این دمپایی ها سبک وزن، انعطاف پذیر، بی بو، براق و ارزان قیمت تر در مقایسه با نمونه های لاستیکی مشابه می باشند. همچنین از EVA می توان به عنوان جایگزینی برای چوب پنبه در بسیاری از کاربردها استفاده کرد.

امولوسیون های EVA، کوپلیمرهای پلی وینیل استات (PVAc) بر پایه‌ی وینیل استات (VAM) می باشند که به صورت درونی با وینیل استات اتیلن (VAE) پلاستیکی شده اند. کوپلیمر PVAc چسب هایی هستند که در بسته بندی، نساجی، صحافی کتاب، ورقه های فلزی و کاغذهای پوشش دار از آن استفاده می شود.
همچنین از ورقه های نازک فومی EVA در ساخت گل های تزئینی استفاده می شود. این ورقه های فومی انعطاف پذیر بوده و با بریدن آن ها در اشکال مطلوب و چسبانیدن قطعات مختلف، می توان یک گل تزئینی ساخت. نمونه ای از مواد ساخته شده از گرانول EVA مثل انواع دمپایی ها و ورقه های فومی را در تصاویر زیر می بینید:

دیگر استفاده های گرانول EVA
از EVA در ارتوپدی، انواع سیگار، تخته های اسکی روی آب و ساخت برخی از گل های مصنوعی استفاده می شود. گرانول EVA را می توان به راحتی برید و برای شکل دادن آن را ذوب کرد. از این ماده همچنین در ساخت محافظ های مخصوص دندان و لثه استفاده می شود. برای ضد آب کردن محصولات چرمی هم از EVA استفاده می کنند. و در آخر، از EVA در ساخت چسب های ترانس درمال (transdermal) نیکوتین دار استفاده می شود، زیرا این کوپلیمر به خوبی با ترکیب با عوامل دیگر به مواد ژل مانند تبدیل می شود.
لازم به ذکر است که شرکت سماشیمی یکی از تولید کننده های اصلی گرانول اِ وِ آ  (ای وی ای ) میباشد. چنانچه مایل به خرید و سفارش این محصول هستید ، در قسمت تماس با ما ، با شماره های شرکت سماشیمی تماس گرفته و محصول EVA و دیگر مواد شیمیایی تولید شده توسط " سماشیمی " را سفارش دهید.

آنالیز گرانول ای وی ای

سایر اسامی: گرانول ای وی ای / اتیلن وینیل استات

آنالیز گرانول ای وی ای
ارتباط با واحد فروش گرانول پی وی سی